Skip to main content

Oblíbená destinace Alicante se nachází na jižním pobřeží Španělska. Má necelých 332 tisíc obyvatel a pro zahraniční turisty se jedná o jedno z nejoblíbenějších míst v zemi. Celoročně je zde velmi příznivé počasí a pravou zimu tu „takřka“ nezažijete. Pojďme se podrobněji seznámit s městem Alicante a ukázat, co krásného může nabídnout. 

Město Alicante

Přístavní oblast s městem Alicante se rozprostírá na jihovýchodní straně Španělska. Město o rozloze téměř 201 km2 nabízí propojení přímo se Středozemním mořem. 

Zajímavostí v této přímořské oblasti je opravdu celá řada. Od historických skvostů, přes sportovní využití až po jedinečné restaurace, kde si opravdu pochutnáte. 

Stručná historie Alicante 

Historie Alicante je stará přes 1 000 let. Ve 13. a 14. století bylo město začleněno do království Valencie. Významným obdobím bylo 16. a 17. století, kdy v této oblasti, díky zdejšímu přístavu, začalo vzkvétat hospodářství a obchodování s Amerikou. To bylo pro Španělsko klíčové. Během války mělo Alicante dobrou strategickou polohu, protože město z jedné strany obléhá moře a z druhé kopce a hory. 

Během 19. století se začala ve Španělsku rozvíjet železniční doprava, která měla za následek veliký vzrůst přístavu. V 60. letech 20. století začal posilovat turistický průmysl. Alicante se tak stalo centrem na celém Bílém pobřeží (Costa Blanca).

Více informací o Španělsku najdete na naší podstránce.

Počasí v Alicante 

Jihovýchodní destinace Alicante patří ve Španělsku k jedněm z celoročně nejteplejších. Mínusové zimní mrazy tu rozhodně nezažijete, protože průměrná teplota se zde pohybuje i v lednu kolem 14 stupňů. Ideálním ročním obdobím pro návštěvu Alicante je léto. Teploty se drží kolem krásných 28 stupňů celsia. 

Lákavá je také příjemná teplota moře. Ta má v letních měsících až 25 stupňů. Na jaře a na podzim můžete očekávat teplotu moře kolem 19 stupňů celsia.

Průměrnou teplotu v Alicante můžete najít na holiday-weather.com

Zajímavosti v Alicante 

Hrad svaté Barbory (Santa Barbara Castle) 

Hrad, který vypadá jako pevnost, je jedním z největších skvostů ve Španělsku a dokonce i v Evropě. Nachází se přímo v centru Alicante a rozprostírá se na vrcholu kopce Mount Benacantil. Historie hradu sahá až do 13. století. Od té doby jej obdivují nejen místní občané, ale hlavně turisté, kteří do Alicante zavítají. Z hradu Svaté Barbory jsou totiž úžasné a dechberoucí výhledy do okolí. 

Archeologické muzeum 

Dalším pozoruhodným místem je archeologické muzeum. Uchvátí vás už na první pohled. Vybudováno je v překrásné historické budově a ukrývá expozici artefaktů, starých statisíce let. Pyšnit se může titulem nejlepší muzeum Evropy, které vyhrálo v roce 2004. 

Cílem muzea je seznámit návštěvníky s městem Alicante a jeho okolím. V průběhu let zde bylo několik různých civilizací a každá zanechala v Alicante důležitou část, která ovlivnila dnešní dobu. 

Bazilika Panny Marie (Basilica of Santa Maria) 

doslova pár desítek metrů od přístavu Alicante se nachází krásná gotická Bazilika Panny Marie. Tuto jedinečnou stavbu rozhodně nepřehlédnete. Vyniká totiž dvěma věžemi. Interiér baziliky je bohatě zdobený. Stavba je dnes jedinečná, i navzdory tomu, že ve 14. století byla při dobytí města z části zničena.

Pláž Playa de San Juan 

Písečná pláž obklopuje východní část Alicante, zhruba 5 km od centra. Místo je vyhledáváno pro ideální dovolenou, protože zdejší písek je krásně vyhřátý a voda průzračná. Kolem pláže se nachází spoustu obchůdků, barů a restaurací. O kvalitě Playa de San Juan nemusíte rozhodně pochybovat. Získala totiž Evropskou unií ocenění Modré vlajky čistoty. 

Koupání v Alicante 

Playa de San Juan 

Město Alicante leží na pobřeží Středozemního moře. Díky tomu je zde mnoho zajímavých pláží. Jednou z nich je zmíněná Playa de San Juan ve východní části města. Nadchne vás především vyhřátým pískem a průzračně čistým mořem.

El Postiquet 

Pokud nechcete chodit daleko od centra a užít si krásné výhledy během koupání, rozhodně byste neměli minout pláž El Postiquet. Leží pouze 20 minut od středu Alicante. Kromě čisté vody nabízí úžasný výhled přímo na hrad svaté Barbory. 

Albufereta 

Další pozoruhodnou pláží je Albufereta, necelé 4 km od centra. Menší útulná pláž je vytvořena v zátoce mezi městy Alicante a Benidorm. Mezi turisty je tato pláž velmi oblíbená. 

Bazény a aquaparky 

Přímo v Alicante se nachází spousta hotelových bazénu. Pokud vám nevyhovuje pláž, můžete navštívit jeden z několika aquaparků. Ty se ale bohužel nenachází v Alicante, ale například ve 45 kilometrů vzdáleném Benidormu. Zde byste našli rozhlehlý Aquapark Aqualandia. 

Další plavecký areál se nachází na opačné straně Alicante, konkrétně v destinaci Torrevieja. Navštívit můžete menší aquapark Flamingo nebo větší Aquopolis Torrevieja

Sportovní aktivity v Alicante 

Alicante je „městem sportu.“ Sportovních aktivit, které se dají ve městě provozovat, je opravdu mnoho. K nejoblíbenějším vodním sportům Španělů, patří jízda na plachetnici. Dalším neméně proslaveným sportem, je potápění. Alicante nabízí širokou škálu potápěčských škol. Místní obyvatelé rozhodně nepohrdnou ani vodním lyžováním nebo tzv. parasailingem.

Pro ty co nemají v lásce vodní sporty, je připraveno 18 jamkové golfové hřiště Campo de Golf El Plantio. Nachází se přímo u Středozemního moře. Další golfové hřiště leží 7 kilometrů od centra Alicance, v desitnace zvané L Albufereta. 

Španělská kuchyně v Alicante 

Španělsko nabízí celou řadu regionálních pochutin. Jamón, sýr, chléb nebo olivy zde najdete takřka na „každém místě.“ Den můžete začít výbornou snídaní v podobě místní speciality Pan con tomate. Jedná se o zapečenou bagetu s rajčatovou směsí. 

Restaurace, podobně jako u nás, nabízí obědové menu. Na rozdíl od českých restaurací, zde si vybíráte první a druhý chod, které jsou opravdu velké.. 

Národním jídlem ve Španělsku je tortilla Espaňola. K přípravě nadýchané omelety postačí pouze brambory, vejce a sůl. Podává se buď samotná, s pečivem nebo v bagetě. Další místní specialitou je Gazpaco, což je studená polévka. Dále Paella, vepřový plátek Lomo nebo sladký koláč Turron s pudinkem a karamelem.

Doprava v Alicante 

Silniční doprava 

Nejdostupnějším dopravním prostředkem po Alicante je automobil. Zaparkovat můžete na vyhrazených místech v centru nebo poblíž pláže. Nejedná se však o nejrychlejší dopravu do jiných měst, jako například Valencie, Barcelona nebo Madrid.

Železniční doprava 

Nejrychlejší dopravou po španělsku je rozhodně vlak. Vysokorychlostní železnice propojuje všechny důležité destinace, Alicante, Valencie, Barcelona, Madrid a mnoho dalších. Cesta například Madridu do Alicante trvá necelé 2 a půl hodiny. 

Železniční dopravu po Španělsku zajišťují vysokorychlostní jednotky s označením AVE. Dokáží vyvinout rychlost až 310 km/h, což značně konkuruje osobním automobilům. 

Letecká doprava z České republiky do Alicante 

Z České republiky existují přímé lety do Alicante. Konkrétně můžete letět z Prahy nebo Pardubic. Let trvá zhruba 3 hodiny času, poté již jste v prosluněném Alicante nebo zpátky doma v České republice. Přiletět můžete například i do Madridu nebo Barcelony a dále se vydat vysokorychlostním vlakem. Jak již bylo zmíněno, cesta z Madridu do Alicante trvá pouze 2 a půl hodiny.

Originally posted 2021-04-28 20:38:05.